Lareunion blog

Ani ten najlepší DJ u nás neuspeje, ak nezapadne do tímu

Vyspovedali sme produkčného eventovej spoločnosti Fashion Sound.

Aj keď sme v období, kedy sú eventy a veľké svadby skôr snom ako realitou, na rozhovor sme si zavolali nášho kamaráta Mateja Kratochvíla, produkčného značky Fashion Sound, ktorý nám prezradí, ako trávia čas, keď nie sú na eventoch, ako ich spoločnosť vznikala aj to, na aký zážitok zo svadby najradšej spomína.

Ahoj, Maťo. Začnem s krátkym úvodom pre našich čitateľov. Vo Fashion Sounde poskytujete svojim klientom komplexné eventové služby a okrem ich technického zabezpečenia (ozvučenie, osvetlenie, video, pódium, atď.), máte v portfóliu aj dramaturgické poradenstvo, booking, komunikáciu s umelcami či iné súvisiace služby. Neodmysliteľnou súčasťou značky sú aj vaši DJs.

Ako ste sa dostali k organizácii eventov a ako vznikala vaša značka?

Tak v prvom rade ďakujem za oslovenie a všetkých pozdravujem. 😊

Mnohí z nás, ktorí v súčasnosti tvoríme tím Fashion Sound, sme roky zbierali skúsenosti na eventoch a keďže sme sa tam ako kolegovia pravidelne stretávali, rozhodli sme sa vytvoriť si vlastnú značku. Vďaka nej sme sa mohli aktívne rozvíjať a začať pôsobiť na profesionálnej úrovni. Od roku 2012 sa teda snažíme našim zákazníkom vytvárať nezabudnuteľné zážitky.

Na aké eventy sa špecializujete a aké služby poskytujete?

Venujeme sa ozvučeniu, osvetleniu, videu a stage-om na kreatívnej úrovni. Nemáme radi stereotyp a preto ku každému eventu pristupujeme individuálne. Napriek tomu, že zabezpečujeme najrôznejšie typy podujatí, sú to práve svadobné hostiny, ktoré nám učarovali možno najviac. Keďže každý jeden mladomanželský pár je jedinečný, rovnako ako ich rodiny a známi, každá svadba pre nás znamená nezabudnuteľný príbeh.

Do širokého povedomia ľudí ste sa dostali najmä vďaka svojmu silnému DJ-skému sektoru. Čomu tento úspech pripisuješ?

Áno, je to tak. Myslím si, že je to najmä vďaka ľudskosti. Už viac ako 15 rokov sa raz do týždňa stretávame so svojimi DJ-skými kolegami. Na takýchto „poradách“ sa radíme o novinkách v oblasti hudby, dramaturgie a všeobecne šoubiznisu. DJ-i dopodrobna opíšu svoj uplynulý pracovný víkend a keďže každý z nich bol na inej akcii, dostaneme poriadnu porciu užitočných dát. DJ-i z našich porád teda odchádzajú „nadupaní“ informáciami tak, ako keby v priebehu víkendu odohrali 30 akcií. 🙂

V tíme máme medzi sebou výborné kamarátske vzťahy, takže si navzájom pomáhame a podporujeme sa. Dôraz na charakter človeka sme kládli odjakživa, preto ani ten najlepší DJ u nás neuspeje, ak nezapadne do tímu.

 

 

Špeciálnou kategóriou u vás sú svadobní DJ-i. Vieš nám priblížiť viac ich prácu a o čo všetko sa na svadbe dokážu postarať?

DJ-a z Fashion Sound spoznáte už pred vstupom do sály v rámci tradičného privítania mladomanželov a svadobných hostí. Už vtedy je všetkým jasné, že jeho hlas vás bude sprevádzať počas celej hostiny. Či už ide o svadobné tradície, akými sú slávnostné jedenie polievky, prvý tanec, či krájanie torty alebo svadobné hry, náš DJ je vždy pripravený túto aktivitu moderovať a zapojiť všetkých hostí. Ak majú mladomanželia záujem o polnočné začepčenie nevesty a nemajú k dispozícii ľudový súbor, DJ sa s radosťou ujme aj tejto aktivity.

Dôležitú rolu hrá taktiež hudba. V tomto sa považujeme aj za „psychológov“, keďže neustále sledujeme publikum a vďaka jeho reakciám vytvárame hudobnú dramaturgiu na mieru. Často sa zo strany mladomanželov stretávame s otázkou, či máme vopred pripravený playlist skladieb, ktorý budeme hrať. Odpoveď znie: „Nie!“ Aj skúsený profesionál musí vedieť prispôsobiť svoju produkciu podľa aktuálnej atmosféry.

Vieme, že na výber toho správneho DJ na svadbu, či iný event si potrpíte. Ako tento proces u vás vyzerá a aké sú základné výberové kritériá?

V rámci počtu interných DJ-ov sme na Slovensku jediná značka, ktorú zastupuje vlastný manažér. Jeho úlohou je, okrem iného, komunikovať s klientmi a zároveň vhodne rozdeľovať bookingy. Medzi základné výberové kritériá patrí bydlisko DJ-a (kvôli efektivite pri cestovaní), jeho jazykové znalosti, no, samozrejme, jeho dostupnosť. Dôležitú úlohu zohrávajú tiež špecifické požiadavky klienta. Ak príde požiadavka, aby sa event niesol v duchu konkrétneho hudobného žánru, snažíme sa preňho zabookovať najskúsenejšieho DJ-a v danej oblasti.

Rovnako osobne (ako pri výbere DJ) pristupujete aj k samotným mladomanželom. Ako vyzerá vaša komunikácia s nimi a čo všetko spoločne riešite?

Na začiatku prebehne úvodná komunikácia manažéra s budúcimi mladomanželmi. Po nej si s nimi DJ dohodne osobné stretnutie. Na ňom prediskutujú celý priebeh svadobnej hostiny. DJ si popri tom píše poznámky a vytvára orientačný scenár. Popri tom ponúka mladomanželom rôzne tipy a rady z praxe, ktoré pomôžu ich svadobný deň ešte viac vylepšiť.

Teraz trošku všeobecnejšia otázka. Aké sú podľa teba výhody či nevýhody voľby DJ-a namiesto svadobnej kapely?

Tým, ktorí sa nevedia rozhodnúť, odporúčame použiť kombináciu kapely a DJ-a, ak to, samozrejme, rozpočet umožňuje. Pokiaľ sa rozhodnete „iba“ pre DJ-a, takisto určite neoľutujete. Áno, je pravda, že „naživo je naživo“ a niektoré interpretácie pesničiek sú atraktívnejšie v podaní živej kapely, no na druhú stranu je množstvo skladieb, na ktoré si kapela nemusí trúfnuť, prípadne ich nemá v repertoári. Podrobnejšie sa tejto téme venujem v článku na našom webe.

Poznáme aj svadby tematické, ktorým sa prispôsobuje tiež výber hudobného repertoáru. Máte s takýmito svadbami skúsenosti aj vy?

Je pravda, že nevesty sú rok čo rok náročnejšie. Nás to vlastne teší. 😊 Majú vlastnú predstavu o tom, akou hudobnou cestou sa má svadba uberať. Radi sa takýmto neštandardným požiadavkám prispôsobíme, no vždy zdôrazňujeme fakt, že nechceme, aby na hudobné obmedzenia „doplatila“ zábava. Zažili sme tematické svadby, na ktorých účinkovali umelci z rôznych hudobných žánrov, ako latino, rock, swing, či pop a vždy sa v kombinácii s nimi podarilo vytvoriť neopakovateľné momenty.

Predpokladám, že súčasná krízová doba sa dotkla aj vás. Ako momentálne fungujete? Viete svojim klientom zabezpečiť svadbu či iný event?

Ako mnohí iní, aj my sa aktuálne intenzívne vzdelávame, pripravujeme nové projekty a dobiehame nejaké tie resty, ktoré sme v minulosti zanedbali. Dostatok času nám umožnil zorganizovať niekoľko workshopov, kde sme s našimi DJ-mi dopodrobna prebrali mnohé aspekty svadobnej hostiny, vrátane nových „vylepšení“. Vďaka nim posúvame úroveň svadieb vyššie. Popri tom sa venujeme aj službe, ktorá umožňuje organizovať svadobnú hostinu aj počas pandémie, keďže v deň jej konania testujeme hostí a personál. Služba je však závislá od aktuálnych opatrení.

Máš nejaký zážitok zo svadby, na ktorý stále rád spomínaš?

Bolo ich mnoho, no prvá, veselá, na ktorú si spomínam, sa konala v Hlohovci. Nevesta po polnočnom začepčení hádzala kyticu, pričom slobodné dámy stáli za ňou a dúfali, že ju chytia. To sa však nepodarilo, keďže nevesta kyticou trafila stropný ventilátor a ten ju „vystrelil“ cez otvorené okno von na parkovisko. 😊

Čo máš na svojej práci najradšej?

Znie to ako klišé, no úsmev a spokojnosť všetkých zúčastnených je mi najväčšou odmenou. Áno, aj honorár je super, no ešte viac poteší dobrá referencia, teda ak ma osloví niekto z hostí, komu sa moja práca páči a dohodneme si hranie aj na jeho svadbe.

Priamo na svadbe mám veľmi rád svadobné hry. Je to najmä preto, že si tie tradičné u nás, vo Fashion Sound-e, vytvárame a upravujeme podľa seba. Vďaka ich jedinečnosti a originalite sa pri nich na svadbe zabavíme spolu s hosťami aj my.

Existuje nejaká skladba, ktorá na ľudí vždy zafunguje a postaví ich zo stoličiek?

Odpoviem diplomaticky – každý DJ má nejaké takéto eso v rukáve v závislosti od trendov, no aj konkrétnej hodiny, v ktorej sa spomínaná skladba hrá. Viem ti však povedať, ktorá skladba to určite nie je – Jede jede mašinka. 😄

Je niečo, čo by si chcel nastávajúcim mladomanželom, ktorí čítajú náš článok, odkázať?

Nebojte sa pýtať. Vy organizujete síce svoju prvú svadbu, no svet a internet je plný iných ľudí, ktorí ju majú už za sebou. Vrátane nás, ktorí sme svadby zažili už zo strany DJ-a, organizátora, hosťa či ženícha. Radi vám poradíme a odovzdáme naše skúsenosti. Tešíme sa na vaše príbehy.

Ďakujem za príjemný rozhovor a prajeme La Reunion veľa nádherných svadieb.

Sme tu pre Vás!

Kontaktujte nás a my Vám radi odpovieme na všetky vaše otázky!

    Vaše osobné údaje spracúvame za účelom vybavenia Vašej požiadavky.
    Viac informácií nájdete v sekcii ochrana osobných údajov.

    Údaje obsahujúce * je potrebné vyplniť.